Čeští bruslaři na ME Masters ve Švýcarsku

14.09.2017

V neděli 10.9.2017 se za vytrvalého deště se sněhem a teplotě 0°C sešlo ve švýcarské vesničce Maloja nedaleko St. Moritz cca 400 brualařů z 25 států, aby změřili své síly na Inline Engadin Marathonu – závodu, který byl součástí Swiss skate tour a zároveň Mistrovstvím Evropy Masters.

Do cíle v S-chanf za vytrvalého deště v nižší nadmořské výšce dorazilo čelo závodu s famózním časem 1:05 – konkrétně na prvním místě Yves Reist (SUI), Christian Kromoser (AUT) a Guillaume Mallevoue (FRA). Nejrychlejší ženou pak byla Katja Ulbrich (GER) s časem 1:14.

V rámci Mistrovství Evropy Masters Českou Republiku reprezentovali : Hana Duspivová (TEMPISH Inline team, kategorie U40W*), v kategorii U40 pak Martin Horák (KSBM Praha), Petr Vanc a Václav Pulda (oba z KSB Liberec) a v kategorii U50 Jaroslav Zika (ISC Praha) a Petr Choc (KSB Liberec).

Vzhledem k velmi náročným povětrnostním podmínkám bylo nuceno mnoho bruslařů závod v průběhu vzdát a tato situace bohužel potkala i Jaroslava Ziku. Václav Pulda sice závod dokončil, projel však cílovou linii v těžkém podchlazení a také skončil v rukách záchranářů. Z českých závodníků tedy nejlépe dojela Hana Duspivová – jako čtvrtá a Petr Vanc jako devátý ve svých kategoriích.

Hana Duspivová komentovala závod následovně: „Trať je po startu lehce do kopce, pak následují zatáčky a jedna serpentina z kopce dolů – tady sněžilo a na silnici bylo spoustu vody a tající sníh. Tady mi vedoucí skupina žen ujela. Pak už nešlo o to zrychlit a dojet holky, co nám ujely – šlo o to dojet vůbec do cíle a překonat tu strašnou zimu. Lze to přirovnat k běžkám – jedete s kopce 50km/h a sníh vám šlehá do obličeje – jenže druhý zářijový víkend to nikdo nečeká. Já jsem neměla rukavice, jen chrániče, ani čepici, takže jsem se více než půlku závodu snažila udržet pozici, což se podařilo. S výsledkem jsem tedy maximálně spokojená, ačkoliv jsem zajela svůj nejhorší čas."

Všichni bruslaři podali hrdinské výkony, ať už se jednalo o mistrovský závod, nebo doplňující závod v kategoriích Fitness a všichni bruslaři si sáhli na dno svých sil. Letošní ročník Engadin Marathonu byl pro všechny zúčastněné nezapomenutelný zážitek.