Ako na to

Výber In-line korčúľ

Jednotlivé in-line korčule sa rozdeľujú do štyroch základných kategórií, podľa toho, k čomu chceme korčule využívať.

1) Fitness

2) Speed

3) Aggressive

4) Freestyle/street

5) Hokej

6) Trekové korčule

Inline korčule

Fitness

Do kategórie číslo jedna patrí klasické korčuľovanie, ako ho všetci poznáme. Ide o korčuľovanie na cestách a cyklotrasách. Korčule na fitness korčuľovanie by mali spĺňať niekoľko nasledujúcich parametrov. Za najdôležitejšie parametre sa považuje ich váha - mali by byť ľahké, ďalej pohodlné a čo je určite nemenej dôležité – mal by byť splnený optimálny pomer medzi ľahkosťou a ovládateľnosťou. Fitness korčule majú celý rad koliesok, všeobecne však platí, že čím majú kolieska väčší priemer, tým pôjdu rýchlejšie. To znamená, že začínajúcim korčuliarom sa doporučujú skôr menšie kolieska. Naopak skúsenejší korčuliari, ktorí sa neboja rýchlosti a patrične si veria, môžu bez problému jazdiť na väčších kolieskach.

Speed

Korčule na tento štýl korčuľovania poznáte veľmi ľahko. Priemer ich koliesok siaha niekedy až ku 110mm a majú väčšinou na rozdiel od ostatných typov korčúľ nízku topánku. Na výrobu týchto korčúľ sa používajú odľahčené, veľmi kvalitné materiály, ktoré poskytujú pretekárom, pri pretekoch toľko potrebný komfort a rýchlosť. Ako bolo spomenuté tento typ korčúľ je určený primárne pre veľmi skúsených a zdatných korčuliarov ktorí majú radi rýchlosť a samozrejme pre pretekárov.

Aggressive

Ako už názov napovedá, tieto korčule sú navrhnuté na trošku odlišnejší štýl korčuľovania. Tento typ znesie ďaleko agresívnejší (drsnejší) štýl korčuľovania. Tým je myslené skákanie na U - rampách, jazdenie na zábradliach a iné triky, ktoré patria do freestyle korčuľovania. Korčule sú ťažšie než ostatné typy a to kvôli väčšej odolnosti, ktorá je vo freestyle nevyhnutná. Ďalším poznávacím znakom týchto korčúľ sú malé kolieska, ktoré zaisťujú väčšiu stabilitu pri dopadoch. Na týchto korčuliach sa dá samozrejme jazdiť aj na normálnych cestách, ale počítajte s tým, že pokiaľ pôjdete spoločne s korčuliarom na fitness korčuliach, tak sa vďaka malým kolieskam narobíte omnoho viac ako on.

Freestyle / street

Korčule na "voľné jazdenie" - existujú dva typy špecializovaných korčúľ. Jedny sú určené na street alebo urban a ide v nich predovšetkým o hmotnosť a pevnosť skeletu. Topánka je najčastejšie vyrobená z plastu. Tieto korčule sú vhodné aj pre začiatočníkov na freestyle slalom. Druhý typ sú slalomové korčule, ktoré sa dnes vyrábajú s veľkým podielom uhlíkových komponentov alebo sklolaminátu, ktoré pri nižšej hmotnosti poskytujú väčšiu pevnosť a lepšie reakcie korčule na jemnú motoriku nôh. Nôž (frame, blade) je vyrábaný najčastejšie zo zmesí hliníka, prípadne s prísadou horčíka, pričom dĺžka noža sa snaží byť čo najkratšia kvôli ľahkej ovládateľnosti - štandardná veľkosť noža pri veľkosti topánky nad 42 je 243 mm. Kolieska sa používajú vo väčších tvrdostiach ako obyčajné fitness kolieska. Ideálna tvrdosť je 85A a slalomové kolieska by mali mať ľahký sklz na hladkom asfalte, ktorého docielime práve výberom koliesok s kvalitnou zmesou. Ak tomu nie je prispôsobený nôž, tak sa na korčuliach používa tzv "banán" (rockering) použitím menších koliesok vpredu a vzadu. Toto je ďalšia vec, ktorá prispieva k manévrovateľnosti korčule.

Hokej

Korčule určené na in-line hokej. Vyznačujú sa dobrou ovládateľnosťou, ktorá je pre tento šport nevyhnutná. Topánka tejto korčule je veľmi podobná klasickej topánke na ľadový hokej.

Trekové korčuľe

Trekové korčule to sú "oldschoolové" korčule s kolieskami v dvoch radoch. Trekové korčule alebo  "quady" sú vhodné pre disciplíny: "roller dance" (tanec na korčuliach), "jam skating" (break dance na korčuliach), "free jump" (skok vysoký na korčuliach), "roller derby" (závodná tímová hra po ovále), "roll hockey", ale aj diskotéky či nenáročnú jazdu parkom. Tieto dvojradové korčule môžu využiť začiatočníci, rekreační i pokročilí korčuliari. Topánky korčúľ sa líšia materiálom aj výškou topánky. Trekové korčule s nízkym členkom a širokými kolieskami sú určené pre pokročilých korčuliarov, rýchlokorčuliarov či jam skating. Sú tiež populárne pre začínajúcich korčuliarov v roller derby. Trekové korčule s vysokou mäkkou topánkou sú vhodné pre začínajúcich rekreačných korčuliarov, na diskotéky, alebo do parku. Vysoká tvrdá kožená topánka je vhodná pre krasojazdu a súťažné disciplíny. Korčule s vysokou plastovou topánkou sú vhodné pre vonkajšie korčuľovanie, rekreačné korčuľovanie alebo do skate parku. Pre vonkajšie korčuľovanie odporúčame použitie širokých, tvrdých koliesok.
Zdroj: www.trekove-brusle.cz

Časti korčúľ

Každá korčuľa sa skládá zo štyroch základných častí o ktorých je dobré niečo vedieť.

1) Topánka

2) Rám

3) Kolieska

4) Ložiská

Topánka

Topánky pri jednotlivých typoch korčúľ môžu mať mnoho rozdielov, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby korčuľa na 100% slúžila presne tomu účelu ku ktorému bola vytvorená. Môžeme ich rozdeliť na topánky s pevným rámom (plastovým skeletom) a topánky s mäkkým skeletom a samozrejme rôzne topánky, ktoré používajú pre rôzne časti rôzne materiály. Často je spodná časť topánky v špičke a priehlavku z textilného materiálu pre ľahší odvod potu a päta s vrchnou časťou sú plastové, aby bolo zaistené dobré usadenie nohy v topánke a tým kvalitné vedenie korčule (dobrý prenos sily z nohy na korčuľu). Zatiahnutie korčule je zaistené šnúrkami, prackou alebo kombináciou týchto dvoch. Prackami je uťahovanie rýchlejšie, šnúrkami zase korčuľu utiahnete lepšie. Materiály z ktorých je topánka vyrobená, ovplyvňujú pohodlnosť korčule. Kvalitné materiály dobre odvádzajú pot, nezhŕňajú sa a často majú tvarovú pamäť, ktorá zaistí vytvarovanie vnútra topánky presne na vašu nohu. Pokiaľ máte vnútorný materiál s tvarovou pamäťou, tak korčule nikomu nepožičiavajte, aby vám topánku nevyšlapal inak a tá vás potom netlačila, alebo nebola naopak okolo členku moc voľná.

Rám

Rám korčule drží kolieska pohromade. Je to veľmi dôležitá súčasť každej korčule. Na výrobu rámu sa využívajú rôzne materiály. V plastových rámoch sú veľké rozdiely v kvalite a životnosti. Fitness korčule majú rám ľahší a vyšší. Korčule pre aggressive korčuľovanie majú rám naopak nízky (pre lepšiu rovnováhu) a pomerne mohutný lebo je často otĺkaný a obrusovaný. „Hliníkové“ rámy sú používané hlavne pre korčule na in-line hokej a speed korčuľovanie.

Kolieska

Kolieska do in-line korčúľ delíme podľa tvrdosti, hrúbky a veľkosti. Veľké kolieska sú všeobecne rýchlejšie a lepšie prekonávajú drobné nerovnosti na ceste. Sú určené pre skúsenejších korčuliarov - vyžadujú určitú dávku korčuliarskych schopností. Menšie kolieska sú naopak stabilnejšie, ale pomalšie, vhodné pre začínajúcich korčuliarov. Ďalšie vlastnosti koliesok - už spomínaná tvrdosť. Čím tvrdšie kolieska tým rýchlejšia ale menej pohodlná jazda. Pri mäkkých kolieskach to platí presne naopak, to znamená, že sú pomalšie ale viac komfortné.

Ložiská

Kvalita ložísk je pre jazdu na in-line korčuliach veľmi dôležitá. Ložisko, ktoré je nepresne spracované, sa rýchlo zanesie nečistotou, zle sa otáča a rýchlo sa zničí. Kvalitné ložiská sa ľahko otáčajú a sú dobre utesnené. Ložiská sú podobne ako kolieska spotrebný materiál -musíte počítať s tým, že sa čas od času musia meniť a že sa o ne musíte starať. Záleží na mnohých faktoroch - prašnosť, vaša váha, ako často jazdíte, ako sa o ložiska staráte.


VÝBER ZIMNÝCH KORČÚĽ

Pri výbere zimných korčúľ je veľmi dôležité uvedomiť si, na čo korčule budeme využívať. Pokiaľ chceme napríklad korčule na klasické korčuľovanie na zamrznutých plochách, nebo pre verejné korčuľovanie, je hlavným kritériom pohodlie korčule - aby nás topánka nikde netlačila, skrátka aby sme sa v nej cítili dobre, pohodlne. Na druhej strane, pokiaľ máme naplánované nejaké dlhšie  korčuľovanie na zamrznutých riekach, potrebujeme korčuľu, ktorá je vyrobená so špeciálnych materiálov, ktoré dokážu odvádzať pot a zároveň korčuľu zatepľujú.

Ľadové korčule

Veľkosť

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere zimných korčúľ je veľkosť. Napríklad, keď si zoberieme korčule na rybník, tie môžu byť o trošku väčšie. Opakom sú korčule hokejové, tie vyberáme presne na nohu, musia sedieť dokonale. Všeobecne sa doporučuje skúšať si korčule s ponožkou, s ktorou budete korčuľovať.

Pánske zimné korčule

Tieto korčule, poznáme ako „kanady“ sú typické svojou pevnou konštrukciou, ktorá musí nohu pevne držať. Pánsky oceľový nôž je zasadený v plastovom držiaku. Hlavným poznávacím prvkom korčule na ľad je pevná špička, znížená stavba topánky a zvýšená zadná časť päty.

Dámske zimné korčule

Dámske korčule na ľad - krasokorčule s vysokou topánkou pre ženy majú špeciálne dámske nože so zúbkami určené pre špecifický ženský jazdný štýl. Dámske ľadové korčule majú najčastejšie bielu farbu a uťahujú sa klasickými šnúrkami.

Detské zimné korčule

Detské zimné korčule najrôznejších farieb a roztomilých designov s pevným plastovým skeletom. Trendom medzi detskými korčuľami na ľad je systém nastavenia veľkosti korčule. "Rozťahovačky" teda detské korčule na ľad s nastavením veľkosti sú vybavené rôznymi mechanizmami pre roztiahnutie skeletu.


REKLAMA

NAPIŠTE NÁM

 

Prihlásiť k odberu noviniek:  • Futbalový sen