Novinky

Brúsenie korčúľ

Brúsenie korčulí vyzerá na prvý pohľad ako jasná záležitosť. Za našich mladších čias, sme vždy navlečené korčule na hokejku odniesli do brusiarne a nechali nabrúsiť. Dnes sa brúsením korčulí zaoberá aj vedecká komunita.

Správne nabrúsenie umožňuje kvalitný pohyb po ľadovej ploche. Pri zakúpení nových korčúľ nie je zvyčajne nôž pripravený na okamžité použitie. Pri brúsení sa rieši základné tri časti. Plocha dotýkajúca sa ľadu, tvar a hĺbka.

Plocha dotýkajúce sa ľadu je upravovaná brúsením prednej a zadnej časti noža. Vytvára sa tzv. kolíska. Odporúča sa zachovať čo najväčšiu plochu, ako je to len možné. Rôzne pokusy s odbrúsením prednej časti alebo upravenie kolísky vedú iba k tomu, že znižujete plochu pre vedenie korčule a tým dlhý sklz. Je dobré odbrúsiť trochu špičky, aby ste o ne nezakopávali. Pribrúsenie päty nie je nutné, a keď áno, tak naozaj iba mierne. Zmeny plochy korčúľ nie je potrebné sa obávať. Zvyknúť si na nové nabrúsenie trvá maximálne dva až tri tréningy.

Tvar brúsenia je buď do písmena "U" alebo s väčšou plochou a užšími hranami (pozri obrázok).

 Brúsenie korčulí

Môžete zvoliť buď brúsenie v ruke, alebo na stroji. Brúsenie v ruke vyžaduje určitú skúsenosť. Ak vidíte, ako vaše korčule prejde niekoľkokrát rýchlo tam a späť, tak verte, že sa budete na ľade trápiť. Príliš rýchle alebo príliš pomalé pohyby pri brúsení nie sú známkou dobrej kvality. Brúsenie na stroji je presné ale nedá sa povedať, že by bolo dokonalé. Korčuli treba najprv pripraviť ručným brúsením a po nabrúsení na stroji strhnúť hrany. Odporúčame brúsenie, ktoré preferuje aj Jaromír Jágr - Freiovu metódu.

Hĺbka sa pohybuje od označenia 1 do 16. Pričom nižšie číslo znamená menší žliabok. Nedá sa ale povedať, že by ťažší/ľahší alebo veľkí/malí hráči štandardne používali vyššiu alebo nižšiu hĺbku nabrúsenia. Je to naozaj individuálne. Všeobecne možno povedať, že nižšia hĺbka znamená lepší posun do boku a tým vyššia obratnosť a vyššiu hĺbka lepšiu stabilitu, menšiu záťaž a nižšie riziko zranenia.

REKLAMA

NAPIŠTE NÁM

 

Prihlásiť k odberu noviniek:  • Futbalový sen